انزلی من

  • نویسنده : admin
  • بازدید : [] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: متنوع


یک کارشناس مسائل اجتماعی؛


یک کارشناس مسائل اجتماعی با تصریح بر اینکه امروز کشورهای توسعه یافته در راستای بهبود شرایط معولان و نابینایان تلاش می کنند، گفت: شهرستان بندرانزلی از نظر زیر ساختی شرایط مناسبی را برای معلولان و نابینایان ندارد.

۱۲:۲۷ ب٫ظ

به گزارش پایگاه خبری انزلی من روز بیست و سوم مهر ماه مصادف است با روز جهانی (عصای سفید) اما کوچه ها و خیابان های بندرانزلی تا چه اندازه مناسب استفاده افراد نابینا است.

زهرا مرادی کارشناس مسائل اجتماعی در همین زمینه گفت: در سال ۱۹۲۱ میلادی یک عکاس اهل شهر بریستول کشور انگلستان با نام جیمز بیگز که در اثر یک سانحه بینایی خود را از دست داد، برای در امان بودن از خطر وسائل نقلیه که در خیابان‌های اطراف محل زندگی وی در حال رفت و آمد بودند، ابتکار استفاده از عصا به رنگ سفید را که به راحتی برای همگان قابل دید باشد را بکار برد.

وی افزود: پس از از انجاک این ابتکار و اختراع دو تن از برجسته‌ترین محققین‌ آمریکایی به نام‌های دکتر ناول‌ پری، ریاضیدان و دکتر جاکوپس تن ‌بروک، حقوقدان توانستند قانونی‌ را در پانزدهمین روز از ماه اکتبر به عنوان قانون عصای سفید به تصویب برسانند و این روز را به عنوان روز جهانی نابینایان نامگذاری کنند. در این قانون کلیه حقوق اجتماعی فرد نابینا به عنوان عضوی از یک جامعه متمدن انعکاس یافته است.

این کارشناس مسائل اجتماعی با تصریح بر اینکه امروز کشورهای توسعه یافته در راستای بهبود شرایط معولان و نابینایان تلاش می کنند، گفت: شهرستان بندرانزلی از نظر زیر ساختی شرایط مناسبی را برای معلولان و نابینایان ندارد.

مرادی با اشاره به اینکه افراد نابینا در بسیاری از موارد حتی از انسانهای بینا که چشمانی سالم دارد موفق تر هستند، خاطرنشان کرد: نابینایان هم همچون دیگر انسانهای جامعه حق دارند به درستی و با عدالت از امکانات کشور استفاده نمایند و باید زیر ساختها برای آنها نیز فراهم شود.

وی با تاکید بر اینکه عدم متناسب سازی شهر برای نابینایان مشکلات فراوانی را برای آن ها فراهم آورده است افزود: باید این حقیقت را پذیرفت که این فراهم نبودن فضای شهری برای نابینایان عدم اشتغال و بهره مندی آن ها از اماکن جامعه و به طور کلی محروم ماندن از حقوق شهروندی شان را به وجود آورده است.

این کارشناس مسائل اجتماعی خاطرنشان کرد: در زمینه تردد و مناسب سازی محیطی مشکلات متعدی برای نابینایان وجود دارد که یکی از آن ها ساختار اداری و عمومی شهر ها است که اکثر ادارات ما فضای مناسب برای تردد اشتغال نابینایان وجود ندارد. همچنین کمتر از ۱۰ درصد پیاده روها و معابر ما برای تردد این قشر  مناسب سازی شده اند.
مطلب قبلینگاه مسئولین به مدیریت شهری باید شهروند محور باشد
مطلب بعدیلبخندهای دیروز و خشم امروز مقامات آمریکا برای ایرانیان نه جدید است و نه متفاوت