انزلی من

  • نویسنده : admin
  • بازدید : [] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: متنوع


محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پس از آفریقای جنوبی به اوگاندا و نیجر سفر کرد تا با مقامات این کشورها نیز درخصوص مسائل دوجانبه، تحولات منطقه ای و بین المللی گفتگو کند.

۱۰:۵۰ ب٫ظ

به گزارش پایگاه خبری انزلی من محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پس از آفریقای جنوبی به اوگاندا و نیجر سفر کرد تا با مقامات این کشورها نیز درخصوص مسائل دوجانبه، تحولات منطقه ای و بین المللی گفتگو کند.

 آفریقای جنوبی با داشتن ۲۹۵۴ کیلومتر مرز مشترک آبی با اقیانوس های هند و اطلس به‌ عنوان یک هسته تجاری و مرکز صادرات مجدد و دروازه ورود به بخش بزرگی از بازارهای آفریقا، (از جمله دسترسی به ۱۴ کشور عضو کشورهای سادک «جامعه توسعه آفریقای جنوبی» با جمعیتی حدود ۳۰۰ میلیون نفر از طریق حمل و نقل زمینی و ریلی) دارای موقعیت جغرافیایی ممتاز و از اهمیت استراتژیک بسیار برخوردار است و در حال حاضر ۵۳ درصد تجارت منطقه جامعه توسعه جنوب آفریقا ریشه در آفریقای جنوبی دارد، که نشان از وابستگی کشورهای منطقه به بازار و بنادر و راهها و مسیرهای حمل و نقلی آفریقای جنوبی است.

ایران و آفریقای جنوبی در بسیاری از موضوعات بین‌المللی و منطقه‌ای، اشتراک نظر دارند؛ تهران و پرتوریا با همکاری مشترک در مجامع بین المللی می توانند برای صلح و ثبات جهانی و منافع کشورهای در حال توسعه، تلاش های ارزشمندی داشته باشند. 

بنا به فرمایش مقام معظم رهبری، وزارت امور خارجه بر ارتباط با کشورهای همسایه اسلامی و سایر کشورها از جمله کشورهای آفریقایی و آمریکایی لاتین و آسیا متمرکز شده است.

طبیعتا در گذشته موضوع برجام انرژی زیادی از وزیر خارجه ایران برده بود،  اما در این دوره که برجام به پایان رسیده و دلیل دیگری برای مذاکره مجدد وجود ندارد سفر به این کشورها جایگاه بهتری پیدا کرده است، در مجموع ارتباط با کشورهای آفریقایی و آسیایی و آمریکای لاتین و سفر وزیر امورخارجه  ایران برای برقراری رابطه بیشتر با این کشورها مثبت ارزیابی می شود.

 کشورهای جهان سوم از جمله کشورهای آفریقایی  در سازمان ملل و در بسیاری از سازمان های جهانی صاحب رای هستند، ثانیا در صورت زمینه سازی مناسب ایران می تواند در ساخت صنایع مختلف که آن کشورها نیاز دارند ورود پیدا کنند.

 متاسفانه کشورهای غربی و آمریکا مایل هستند کشورهای جهان سوم از جمله کشورهای آفریقایی را در فقر و عقب ماندگی نگه دارند تا از این طریق نیازمند و وابسته به آمریکا باشند و زمینه سلطه بر آنان فراهم شود.

اما سیاست جمهوری اسلامی ایران همواره این مسئله بوده که توانایی هایی را که خود کسب کرده است در اختیار ملل آفریقایی، آسیایی و آمریکایی و مجموعه کشورهای جهان سوم قرار دهد زیرا آنها می توانند خود تولید ثروت کنند و وابستگی شان به کشورهای استعمارگر کاهش یابد.

 
مطلب قبلیبرنامه ویژه بسیج دانش آموزی انزلی برای ارتقای بصیرتی
مطلب بعدیپدر و مادرها بر روی حضور فرزندانشان در شبکه های اجتماعی نظارت داشته باشند